Committees

Programme Chairs

  • Bill W. Roscoe, University of Oxford, GB
  • Jan Peleska, University of Bremen, DE

Program Committee

  • Bernhard K. Airchernig, TU Graz, AT
  • Joerg Brauer, Verified Systems International GmbH, DE
  • Ana Cavalcanti, University of York, GB
  • Frank De Boer, CWI, NL
  • John S. Fitzgerald, Newcastle University, GB
  • Martin Fraenzle, Universitaet Oldenburg, DE
  • Vijay Ganesh, University of Waterloo, CA
  • Diego Garbervetsky, Universidad de Buenos Aires, AR
  • Dimitria Giannakopoulou, NASA Ames, US
  • Thomas Gibson-Robinson, University of Oxford, GB
  • Stefania Gnesi, ISTI-CNR, IT
  • Anne E. Haxthausen, Technical University of Denmark, DK
  • Ian J. Hayes, University of Queensland, AU
  • Constance Heitmeyer, Naval Research Laboratory, US
  • Jozef Hooman, TNO-ESI and Radboud University Nijmegen, NL
  • Laura Humphrey, Air Force Research Laboratory, US
  • Fuyuki Ishikawa, National Institute of Informatics, JP
  • Einar Broch Johnson, University of Oslo, NO
  • Cliff Jones, Newcastle University, GB
  • Joost-Pieter Katoen, RWTH Aachen University, DE
  • Gerwin Klein, NICTA and University of New South Wales, AU
  • Laura Kovacs, Chalmers University of Technology, SE
  • Peter Gorm Larsen, Aarhus University, DK
  • Yves Ledru, Université Grenoble Alpes, FR
  • Rustan Leino, Amazon Web Services, US
  • Elizabeth Leonard, Naval Research Laboratory, US
  • Martin Leucker, University of Lübeck, DE
  • Michael Leuschel, University of Düsseldorf, DE
  • Zhiming Liu, Southwest University, CN
  • Tiziana Margaria, University of Limerick and Lero, IE
  • Mieke Massink, CNR-ISTI, IT
  • Annabelle McIver, Macquarie University, AU
  • Dominique Mery, LORIA and Université de Lorraine, FR
  • Mohammad Reza Mousavi, Halmstad University, SE
  • Peter Müller, ETH Zürich, CH
  • Colin O’Halloran, D-RisQ Software Systems, GB
  • Jose Oliveira, Universidade do Minho, PT
  • Olaf Owe, Universitity of Oslo, NO
  • Sam Owre, SRI International, US
  • Alexandre Petrenko, CRIM, CA
  • Anna Philippou, University of Cyprus, CY
  • Elvinia Riccobene, University of Milan, IT
  • Grigore Rosu, University of Illinois at Urbana-Champaign, US
  • Augusto Sampaio, Federal University of Pernambuco, BR
  • Gerardo Schneider, Chalmers University of Gothenburg, SE
  • Natasha Sharygina, University of Lugano, CH
  • Ana Sokolova, University of Salzburg, AT
  • Jun Sun, Singapore University of Technology and Design, SG
  • Stefano Tonetta, FBK-irst, IT
  • Farn Wang, National Tainwan University, TW
  • Heike Wehrheim, University of Paderborn, DE
  • Michael Whalen, University of Minnesota, US
  • Jim Woodcock, University of York, GB
  • Hüsnü Yenigün, Sabanci University, TR
  • Fatiha Zaidi, Université Paris-Sud, FR
  • Gianluigi Zavattaro, Universita di Bologna, IT

Workshop Chairs

  • Maurice ter Beek, CNR/ISTI, IT
  • Helen Treharne, University of Surrey, UK

I-Day Chairs

  • Klaus Havelund, NASA Jet Propulsion Laboratory, USA
  • Jan Peleska, University of Bremen, DE
  • Ralf Pinger, Siemens, DE

Doctoral Symposium Chairs

  • Eerke Boiten, De Montfort University, UK
  • Fatiha Zaïdi, Université Paris-Sud XI, FR

Organizing Committee

  • Erik de Vink (general chair), Eindhoven University of Technology, NL
  • Mahmoud Talebi (website), Eindhoven University of Technology, NL